Jak napisać CV

Dobrze przygotowane, przejrzyste a nade wszystko  pełne CV  to połowa sukcesu. Wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto pamięta aby zrobić  to naprawdę dobrze i z pomysłem. CV jedno stronnicowe dziś już należy do przeszłości. Powinno ono stanowić kompendium wiedzy o kandydacie. Jest swoistym zestawieniem informacji z CV i listu motywacyjnego, który w oddzielnej formie przechodzi już do lamusa.

Jakie powinno być idealne CV:

·przejrzyste

·pełne –z podanym zakresem obowiązków, kompetencji, sukcesów na danym stanowisku,

·daty zajmowania stanowisk  (pełne daty lub chociażby miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy – wszystkie rozpisane w taki sam sposób na każdym ze stanowisk !),

·wielu Klientów wymaga przesyłania CV ze zdjęciem (pamiętajmy o umiarze!)

·w przypadku stanowisk kierowniczych ważne aby znalazły się informacje o liczbie osób  którymi dany Kandydat zarządzał

·w przypadku referencji wskazane jest podanie danych kontaktowych – byłych współpracowników lub przełożonych. Wiele firm sprawdza referencje i dobrze postrzega osoby, które są w stanie udzielić takich informacji o sobie

·standardem jest wpisanie klauzuli zawierającej  informację o ochronie danych osobowych

·poziom znajomości języków obcych – nieszczerość w tym zakresie jest bardzo szybko weryfikowana, nie podawajmy fikcyjnych danych, najlepiej jeśli te informacje są potwierdzone przez certyfikaty lub oznaczone międzynarodową skalą znajomości językowych.

·warto podać swoje oczekiwania finansowe oraz lokalizację, która interesuje Kandydata – szczególnie jeśli CV jest skierowane do Head Huntera (Rekruter zapisuje takie informacje  w swojej bazie i z dużo większą precyzją dobiera rekrutacje do potrzeb Kandydata)

· wysyłając CV do Agencji Rekrutacyjnej  można również podać konkretne stanowiska lub preferencje co do Firm w których Kandydat miałby ochotę pracować.

·wszelkie ważne informacje które nie znalazły się w CV a są ważne z punktu widzenia rekrutacji warto przekazać  Rekruterowi – on na czas prowadzonego procesu rekrutacyjnego staje się naszym rzecznikiem. Rekomendując Kandydata prowadzi w jego imieniu negocjacje z Firmą i broni jego interesów!

 

 

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy:

 

1.Zaistnieć – to pierwsza zasada, którą należy się kierować. Nie chodzi tu tylko o przesyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia ale również o zaznaczenie swojej obecności  na portalach społecznościach związanych  z rynkiem pracy.

2. Warto nawiązać współpracę z firmą rekrutacyjną, a prze wszystkim: aplikować  na ogłoszenia wystawione przez Rekruterów odpowiadające doświadczeniu ! (ważne aby być wiarygodnym a nie wysyłać aplikacje na zasadzie „ślij”)

3.Aplikowanie bezpośrednio do firmy rekrutacyjnej, nawet jeśli ta w tym momencie nie prowadzi interesujących czy odpowiednich rekrutacji.